מחקר תרגומי בסרטן

מחקר תרגומי בסרטן
ראש המעבדה:פרופ' סלומון שטמר
טלפון: 972-3-9377914
דוא"ל: shtemers@clalit.org.il, salomon.stemmer@gmail.com
מנהל/ת המעבדה:
ד"ר נטע מוסקוביץ
טלפון: 972-3-9213954, 050-8424128
דוא"ל: neta.moskovits@gmail.com
צוות מחקר:
  ד"ר אווה צ'אוסקי  eva.chausky.barzakh@gmail.com   
  ד"ר נטלי טרשנסקו  nataliytarasenko@gmail.com   
  רעיה מאירסון  tintaril@gmail.com   
  אלה יצחקי  Elaeli3543@gmail.com   
  אלכס קאופמן  vint.kaufman@gmail.com   
סטודנטים:
  אלה יצחקי (לתואר שלישי)    
תחומי מחקר:

תחומי המחקר:

ברפואה מותאמת אישית קיים צורך בהבנה של הגידול, הסביבה שלו, האורגניזם וכן ההכרה בקיום גורמים שאינם ידועים לנו. האתגר המשמעותי הוא להחליט מה הן המטרות הרלוונטיות ביותר שמניעות את צמיחת הגידול וכלפיהן לתעדף את הטיפול.

PDX (Patient-derived xenografts) , הינם מודלים עכבריים לסרטן, הנוצרים ע"י השתלה של רקמת גידול של המטופל בעכברים מדוכאי חיסון ( NSG/NRG) .
כאשר הגידול האנושי נקלט בעכבר בהצלחה ניתן להעביר אותו לדורות נוספים של עכברים (ללא כל מעבר בתרבית) על מנת לקבל מסת גידול מספקת למחקר. מודלים אלו נמצאים כיום בשימוש נרחב בתחום הרפואה המותאמת אישית.
הגידולים הגדלים בעכברים משקפים באופן מהימן הן את ההטרוגניות הגנטית, והן את ההטרוגניות ההיסטופתולוגית של הגידול המקורי, וכמו כן- פרופיל התגובה התרופתית של המודלים הללו מראה קורלציה מאד גבוהה עם התגובה הקלינית.
לפיכך, PDX נחשבים כתשתית מחקרית אמינה מאד למחקר אונקולוגי תרגומי ויישומי והפכו לאלמנטים משמעותיים מאד בתהליך הפיתוח הפרה-קליני.
במעבדה אנו מייצרים מאגר מודלים של PDXמסוגים שונים של גידולים מוצקים;
הן מסוגים נפוצים (כמו מעי גס, שד, לבלב, ראש וצוואר, קיבה, שחלות ועוד) והן מסוגים נדירים (כמו סרטן "בלום", קרצינוסרקומה, גידולים נוירואנדוקרינים) וכן בהתאם לצורך קליני ספציפי (גידולים שעמידים לטיפול ממוקד מסוים).

כיום המאגר שלנו מכיל אוסף של מעל 500 דגימות מגידולים, ומעל 200 מודלים של PDX זמינים למחקר.

בנוסף למודל העכברי , לכל דגימת גידול קיימים במקביל בלוק FFPE , הקפאות, תעוד של הנתונים הקליניים של המטופל, ולחלקם קיימים גם דגימות דם של המטופל.

המעבדה מתמקדת בשלושה יישומים עיקריים :
1. רפואה מותאמת אישית: "מהחולה-למעבדה- וחזרה לחולה"

מודל ה- PDX יחד עם המידע על המוטציות ושינויים נוספים בגידול, מאפשר לבחון את היעילות של מספר טיפולים ממוקדים (הנחזים כיעילים בהתבסס על פרופיל המוטציות), ובכך מאפשר התאמה של תכנית טיפול אישית. המידע המתקבל מניסויים במודלים של PDX עשוי להציע לרופא אפשרויות טיפול אלטרנטיביות שיכולות להתאים טוב יותר למטופל הספציפי (תוך הכרה במגבלות הקשורות להיותו מודל עכברי).

 

2. פרויקטים מחקריים במעבדה:

2.1. מציאת קומבינציות ייחודיות של תרופות אנטי-סרטניות על מנת לשפר את האפקטיביות של טיפולים, וכן להתגבר על בעיית העמידות.
2.2 הקמת מודלים של עכברי PDX "הומניים".
פרויקט זה מנסה "להאניש" את מערכת החיסון של העכברים החסרי מערכת חיסון. באותו עכבר אנו מפתחים את הגידול של החולה ואת המערכת החיסונית של החולה. מודל זה מייצג טוב יותר את המורכבות והמציאות של המחלה בקרב חולים, ומאפשר לבחון טיפולים המתבססים על יחסי הגומלין עם מערכת החיסון (גישות באימונותרפיה). כמו כן, המודל מאפשר לבחון התפתחות של עמידות לטיפולים אימונותרפיים על מנת לנסות להתגבר על בעיה מרכזית זו.
2.3 . ביופסיה נוזלית : מחקר על תאי הסרטן שבסירקולציה ( CTC)
בפרויקט זה אני מייצרים בעכברים גידולים מתאי הסרטן המסתובבים בדם ההקפי של החולה, כגישה פונקציונאלית שמטרתה לבחון את המצב הטרום-גרורתי של החולה.
אנו חוקרים את הפוטנציאל לטרופיזם של תאי הגידול למיקרו-סביבה ספציפית, וכן את הקשר בין המוטציות בגידול הראשוני ובגרורות על מנת להבין האם ניתן לחזות טיפול אנטי-גרורתי בהתבסס על מאפייני תאי הסרטן שבסירקולציה ( CTC).
2.4. תרביות של תאי גידול מחולים.
במקביל למודלים של PDXלמחקרים ב- in vivo , אנו מקימים פלטפורמה למחקרים ב- in-vitro של תרביות תאי הגידול מהחולה הגדלים בצורה תלת-ממדית (ספרואידים).
מערכת משלימה זו מאפשרת לחקור לעומק את הממצאים שנמצאו בניסויים העכבריים (כגון מציאת מנגנון פעילות או מציאת ביומרקר לתגובה), ומאידך לשמש כפלטפורמת סינון למציאת טיפול אופטימילי שיבחר לאימות במודל העכברי .
3. שיתופי-פעולה עם האקדמיה ותעשיית הביו-פארמה:

מודל ה- PDX בשילוב עם הרקמה הקפואה, FFPE ונתונים קליניים, מציע כלי חשוב לביצוע מחקר רפואי מתקדם, כדי לנסות לפתח טיפולים חדשים יותר נגד סרטן.

משאב זה זמין לפרויקטים שיתופיים עם אקדמיה וחברות ביוטכנולוגיה

פרטי איש קשר
נטע מוסקוביץ נייד: 050-8424128
ליצירת קשר עם המעבדה למחקר תרגומי בסרטן, השאירו פרטים: