דרמטולוגיה מולקולרית

דרמטולוגיה מולקולרית
ראש המעבדה:פרופ' אמיליה חודק
טלפון: 054-4895189, 03-9376653
מנהל/ת המעבדה:
ד"ר לילך מויאל
טלפון: 054-6998148
דוא"ל: lilachm@post.tau.ac.il
צוות מחקר:
  בתיה גורביץ-הריס    
  ד"ר אנה אהרונוביץ    
  ד"ר ליהי עצמוני    
  לאה מרון    
סטודנטים:
  סטודנט לדוקטורט: עודד קוממי    
  סטודנט לתואר שני: קורל ארקין    
  סטודנט לתואר שני: ג'מאל כנאנה    
תחומי מחקר:

תחומי עניין

אופי המעבדה שלנו הוא מחקר תרגומי בעיקר באונקו-דרמטולוגיה עם דגש על לימפומה עורית של תאי T Cutaneous T cell Lymphoma (CTCL). אנו עובדים בשיתוף פעולה הדוק עם רופאי עור מהמרכז הרפואי רבין, עם גישה לדגימות ממטופלים. CTCLs הם קבוצה הטרוגנית של ממאירויות שמקורם בתאי T המאכלסים את העור. הצורות הנפוצות ביותר ל-  CTCLs  הןMycosis Fungoides (MF) והצורה הלויקמית שלה- תסמונת סזארי. מטרותינו הן להבין את הגנטיקה, האפיגנטיקה, הביולוגיה של התא, האימונולוגיה ומיקרו-סביבת הגידול העומדות בבסיס ההתפתחות וההתקדמות שלCTCL יחד עם חיפוש אחר תרופות וטיפולים חדשים כולל תמציות קנאביס ואימונתרפיה. לאחרונה הרחבנו את המחקר שלנו גם לסרטני עור שאינם מלנומה, כגון: קרצינומה של תאי קשקש עוריים cutaneous Squamous Cell Carcinoma (cSCC) וActinic Keratosis (AK) . cSCC מאופיין בהתפשטות לא טיפוסית של תאים קשקשיים פולשניים העלולים לגרור גרורות. AK נחשב לביטוי המוקדם ביותר של.cSCC

גנומיקה ואפיגנומיקה בCTCL

 • זיהוי מוטציות פתוגנטיות שעוברות בהורשה של MF משפחתי. אנו מנתחים DNA גנומי של 30 משפחות עם MF משפחתי באמצעות ריצוף אקסום וריצוף גנום מלא.
 • מעורבות של miR-155 בהתקדמות MF. מצאנו עליה בביטוי miR-155 בביופסיות של חולי MF בשלב מתקדם בהשוואה לשלב המוקדם של המחלה. הדגמנו כיmiR-155 תורם לפנוטיפ הסרטני של תאי MF במודל in-vitro ובמודל עכבר. בימים אלה, חברתmiRagen  שבארה"ב מובילה ניסויים קליניים בשלב II עם מעכב לmiR-155 בחולים עם .MF
 • ביטוי יתר של miR-17~92 במיקרו-סביבה של הגידול ב- MF. גילינו כי miR-17~92  מבוטא באופן גבוה ב MF חד-מוקדי לעומת MF רב-מוקדי, וקשור להטיה של התגובה האימונית במיקרו-סביבת הגידול ל Th1ודיכוי ,Th2 וזאת כדי לקדם תגובה אימונית אנטי-סרטנית.
 • מיקרו-סביבה ותקשורת בין-תאית ב  MF
 • התפקיד של פיברובלסטים תומכי סרטן- Cancer Associated Fibroblasts (CAFs) בנגעי MF. הראנו בביופסיות של MF נוכחות גבוה שלCAFs  אקטיביים ומתחלקים. CAFs מגנים על תאיMF מפני מוות תאי הנגרם על ידי דוקסורוביצין ומקדמים את נדידתם באמצעות הפרשת רמות גבוהות של CXCL12, הליגנד של CXCR4 (הידוע כי הוא מבוטא ביתר ע"פ תאי MF). אכן, הפרעה לציר CXCL12-CXCR4 מובילה לרגישות של תאי MFלכימותרפיה, ולירידה בתנועתיותם ובגדילתם.
 • תפקידם של אקסוזומים מתאי MF בתקשורת הבין-תאית והפוטנציאל שלהם כסמנים ביולוגיים. MiR-155 וmiR-1246 האקסוזומליים מבוטאים גבוה ועוברים משורת תאי MF בדרגה סרטנית גבוהה לנמוכה, מגנים עליהם מפני מוות תאי הנגרם ע"י דוקסורוביצין ומגבירים את תנועתיות התאים. ביטוי גבוה של miR-155 ו miR-1246 חוץ תאי התגלה בדגימות פלזמה של חולי MF ונבחן הפוטנציאל שלהם כסמנים ביולוגים. מחקרים נוספים נעשים על תפקידם של חלבוני בקרה אימוניים אקסוזומליים בתגובה החיסונית נגד הגידול.

תרופות וטיפולים חדשים ל- CTCL

 • פעילות ציטוטוקסית של תמציות קנבינואידים (בשיתוף עםחיננית קולטאי מהמכון הוולקני). זיהינו תרכובות קנאביס פעילות שהופקו מצמח הקנאביס סאטיבה, בעלות פעילות ציטוטוקסית גבוהה כנגד קווי תאי CTCLו- PBMCsמחולי סזארי. הוגדרה התערובת הסינרגיסטית של פיטוקאנבינואידים אשר גורמת לאפופטוזיס סלקטיבי של התאים הממאירים בדם של חולי סזארי. בקרוב נערוך ניסוי קליני בחולי CTCL עם משחה המבוססת על ההרכב הסינרגיסטי של הפיטוקאנבינואידים שמצאנו.
 • פוטנציאל אבחון וטיפול של נוגדן mAb14 (בשיתוף עם אנג'ל פורגאדור מאוניברסיטת בן גוריון). פרקציה של החלבון הגרעיני PCNA נמצאת על גבי ממברנה של תאי סרטן ומוגדרת כcell surface PCNA-(csPCNA).csPCNA הוא בקר אימוני שמאפשר לתאים ממאירים לברוח מתגובת מערכת החיסון המתווכת ע"י תאי NK. הנוגדן המונוקלונלי mAb14 אשר נקשר ל csPCNA, מבטל את סיגנל העיכוב של תאי NKובכך מחזיר את היכולת של תאי NK  לתקוף את תאי הגידול. אנו חוקרים את השימוש בנוגדן mAb14 לגילוי תאים ממאירים בדגימות דם מחולי Sezary והפוטנציאל שלו לטיפול אימונותרפי.

 

פרטי איש קשר
לילך מויאל נייד: 054-6998148
ליצירת קשר עם המעבדה לדרמטולוגיה מולקולרית, השאירו פרטים: