אימונולוגיה תאית

אימונולוגיה תאית
ראש המעבדה: ד"ר מואיד זחאלקה
תחומי מחקר:

היעד הנכסף בתחומי השתלות מח עצם ואברים וכן במחלות אוטואימוניות הינו פיתוח תרופות שיהיו ספציפיות כנגד לימפוציטים מסוג T מחוללי המחלה, יעילות ועם כמה שפחות תופעות לוואי. הטיפול בתרופות האימונוסופרסוריות הכימיות הקיימות כיום בקליניקה מלווה בתופעות לוואי קשות, ולעיתים יעילותן אינה מספקת לדיכוי המחלה. זאת משום שמצד אחד הן תוקפות תהליכים ביולוגיים הקיימים לא רק בתאי המטרה אלא גם בהרבה רקמות אחרות בגוף, ומצד שני אינן מדכאות את כל המנגנונים האימוניים התלויים בתאי T.

התחקות מעמיקה במעבדתנו אחר התהליכים המולקולריים המלווים את שפעול תאי T הובילה לזיהוי אירועים ראשוניים ייחודיים המתניעים את שרשראות מסלולי האיתות המובילות להפעלת תאים אלו. בשלב הבא העמדנו מערכות אנליטיות המנטרות  ומכמתות אירועי איתות אלה ושאלנו כיצד ניתן לעכב אותם.

בעבודה משותפת עם יחידת הביולוגיה החישובית במרכז בלווטניק לפיתוח תרופות באוניברסיטת תל אביב, חיפשנו אחר מולקולות קטנות המסוגלות לעכב את האירועים הללו. החיפוש שנעשה בשיטה של סימולצית דינמיקות מולקולריות העלה שורה של מולקולות קטנות ואלו נבדקו במודל הניסויי אשר העמדנו.

חלק מהמולקולות הללו התגלו כבעלות יכולת לעכב מסלולי איתות שונים של תאי Tוהן נחקרות כעת לעומק במטרה להגביר את  רמת הפעילות המעכבת שלהן.

בהמשך ייבדקו המולקולות הנבחרות ליכולתן לעכב הפעלת תאי T בתרבית ולאחר מכן במודלים של מחלות אוטואימוניות והשתלות בחיות ניסוי.


פרטי איש קשר
ד"ר מואיד זחאלקה נייד: 052-2823697
ליצירת קשר עם המעבדה לאימונולוגיה תאית, השאירו פרטים: